Na základnej škole v Prešove som patril k horším žiakom so zlým správaním. To sa prejavovalo aj niekoľkými dvojkami zo správania. Napriek tomu, ani neviem ako sa to stalo ma tuším v ôsmej a deviatej triede zvolili za predsedu triedy. A to som bol ešte k tomu druhý najmenší z triedy. Pani, vtedy súdružka učiteľka matematiky mi raz povedala. Ty si taký hlúpy, že ani kravy nebudeš môcť pásť, lebo nevieš ani napočítať do päťdesiat. Takže „výborná štartovacia“ pozícia.  

Vyučil som sa za nástrojára, čo je krásne, veľmi presné remeslo, práca s kovom, oceľou, práca na stotiny a tisíciny milimetra presná. Napriek tomu, že mojou túžbou po skončení základne školy bolo študovať grafiku alebo čokoľvek spojené s kreslením, kreativitou, stal som sa nástrojárom. Už pred vojnou (vtedy sa tomu tak hovorilo ale bola to základná vojenská služba, som sa prihlásil na večernú priemyslovku s cieľom urobiť si maturitu. To sa mi nakoniec podarilo až o niekoľko rokov neskôr v Bratislave, kam som po vojne „emigroval“. To už do revolúcie chýbali len roky, robil som nástrojára, brusiča, sústružníka, kontrolóra, metrológa, zriaďovača obrábacích strojov a to všetko v ZŤS Petržalka. Popri tom som robil čašníka, bufetára, čističa vozňov, vykládky vagónov a lodí. Tesne pred revolúciou som pracoval v mládežníckej organizácii čo bola moja škola riadenia a vedenia ľudí.

Prišla revolúcia a po pár mesiacoch som dal výpoveď z fabriky a začal som „podnikať“ Nevedel som čo, nevedel som ako, nevedel som za čo, nevedel som s kým ale vedel som že to je moja cesta. Začal som v stavebníctve, potom polygrafia, sieťotlač až som sa dostal k divnému stroju čo robil tampónovú tlač. V roku 1990 som zamestnal svojho prvého zamestnanca, v roku 1993 ich bolo už asi 25. Vyprofilovali sme sa na špecializovanú tampoprintovú dielňu a reklamnú agentúru. V tých rokoch bola Soreta jedna z najkvalitnejších tampoprintových firiem v Čechách a na Slovensku. Stále som v kontakte s väčšinou vtedajších zamestnancov a všetci sú na to obdobie veľmi hrdí. Zakladal som ďalšie spoločnosti ako reklamnú agentúru, mediálnu agentúru, grafické štúdio, drevo spracovateľský závod na Liptove, firmu na interiéry, podlahy, atd. Kumulovaný obrat v roku 1996 dosiahol cca 1,5 miliardy korún.

Ale nie všetko fungovalo, nie s každým som si rozumel, bolo to obdobie zmien, dynamiky, výziev. Prišli neúspechy, veľké finančné straty, sklamania, rozpad rodiny, vyčerpanie, vyhorenie. Medzi tým, aby toho nebolo mále som začal formou denného štúdia študovať na univerzite Cyrila Metoda v Trnave.  Nakoniec ale štúdium nedokončil, ako niekoľko iných projektov, zredukoval som podnikanie. Začal som cestovať, nie len po dovolenkových destináciách ale aj menej prístupné miesta, Ushkani ostrov na Bajkale, 5 mesiacov Austrália, Nový Zéland, Malajzia, Singapure. Nakoniec som v roku 2005 našiel odvahu ísť sám aj do Himalájí na trek okolo Annapurien. Od vtedy som tam bol 7 krát, z toho dva krát na expedíciách na 8 tisícovky a zažil som v tých horách neuveriteľné veci. Všetky úspechy a neúspechy, všetky cesty do blízka aj ďaleka ale najmä všetci ľudia, čo som na tej ceste stretával ma zásadným spôsobom ovplyvňovali. Mal som šťastie, že moja sestra Katka dlhé roky pracovala v oblasti osobného rozvoja a tak som sa mohol stretnúť aj s inými pohľadmi na to, kto sme, na čo tu sme, ako to všetko funguje, kto tvorí a riadi náš život. Tieto stretnutia boli naozaj zlomové v dobrom slova zmysle, pochopil som veľa vecí a procesov, začal som vidieť môj svet naozaj inou optikou. Nesmelo som začal do života začleňovať zručnosti a znalosti získané pri koučovaní a iných aktivitách zameraných na osobný rast, rozvoj, je jedno ako to nazveme. Dôležité bolo, že to fungovalo, že ma to posúvalo dopredu, že mi to zásadným spôsobom pomáhalo riešiť problémy, začal som si upratovať detstvo, vzťahy s rodičmi, ostatné dôležité vzťahy, prehodnotil som spôsob, ako a v čom podnikám, už vtedy som vedel, že raz, až budem mať naozaj uprataný život, budem sám robiť kouča. Po rokoch dozrievania tejto myšlienky a "upratovaní" som si v roku 2016 urobil medzinárodný certifikát ICF na Brief Coaching Training  V roku 2018 som predal svoju firmu kde pracovalo vyše 400 ľudí v oblasti merchandisingu a od tej doby sa venujem koučingu. Vytvoril som si niekoľko vlastných seminárov zameraných na skvalitnenie a zefektívnenie života a môžem s čistým svedomím  konštatovať, že mám svoju prácu snov.  

Prečo tento dlhý úvod? Lebo to, aký život prežijeme nezáleží od miesta, kde sme sa narodili, od spôsobu a štýlu výchovy v rodine, od školy a učiteľov, od známok a hodnotení, ktoré sme dostali, od dosiahnutého vzdelania, od zamestnania do akého sme sa dostali, od našich šéfov ... 

Náš život je výsledkom našich hodnôt a nie našich pocitov.  Je výsledkom našich rozhodnutí a nie výsledkom vonkajších okolností. 

O mne

Čo ponúkam?


Osobný koučing

Osobný koučing

Ešte ako manažér som pochopil, že základným predpokladom aby ľudia dávali vysoký výkon v zamestnaní, boli efektívni, dobre komunikovali, budovali kvalitné pracovné vzťahy, je posilňovať tieto zručnosti a schopnosti v prvom rade ako osobnosti, nie ako manažéri či riaditelia.

Mám o túto službu záujem
Tímový koučing

Tímový koučing

Posledných 10 rokov podnikania som vo svojej firme využíval tímový koučing na hľadanie riešení mnohých výziev, pred ktoré nás naši klienti či situácie v segmente stavali. Využíval som svoje skúsenosti z osobného koučingu, po získaní medzinárodného certifikátu Brief coachingu som naplno zapájal všetky teoretické aj praktické nástroje tímového koučingu.

Mám o túto službu záujem
Semináre

Semináre

Vzdelávanie vnímam za niečo tak dôležité a samozrejmé ako zdravú stravu, dobrý spánok, športovanie ... Je to základný predpoklad k rozvoju a udržiavaniu seba samého k takej mentálnej a fyzickej kondícii, aby som mal zo života dobrý pocit, bol som užitočný pre svoje okolie a cítil som sa šťastný.

Mám o túto službu záujem